Pirmdiena, 2020. gada 23. novembris
A+ / A-

       Konsultatīvais tālr.: 67186522

       Konsultatīvais tālr.: 24777997 (BITE)

       Anonīmais uzticības tālr.: 67312176

  l_tab_7.png

L_TAB_4.png

L_TAB_5.png

L_TAB_6.png

                 Facebook.png  Twitter.png   Youtube.png

                      VDI_LOGO1.png

right_tab_1.png

right_tab_2.png

right_tab_3.png

right_tab_4.png

Kontaktinformācija

Rīgā, Kr.Valdemāra ielā 38 k-1
LV–1010
Tālrunis  67021704
Fakss 67021718
E-pasts: vdi@vdi.gov.lv

Latvijas strādājošie visvairāk sūdzas par neērtu darba pozu, nepiemērotu mikroklimatu un nespēju ietekmēt vadības lēmumus

  • Latvijas strādājošie visvairāk sūdzas par neērtu darba pozu, nepiemērotu mikroklimatu un nespēju ietekmēt vadības lēmumus

Strādājošie Latvijā visvairāk cieš no neērtas vai sāpīgas darba pozas, kā arī ilgstoša sēdoša darba, liecina Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras (EU-OSHA) otrā Eiropas uzņēmumu apsekojuma par jaunajiem un nākotnes riska veidiem (ESENER-2) rezultāti. Pētījums, kura ietvaros tika aptaujāti gandrīz 50 000 darbavietu 36 Eiropas valstīs, rāda, ka Latvijas strādājošos, vairāk nekā vidēji Eiropā, uztrauc arī karstums, aukstums vai sauss gaiss darba vietā, nespēja ietekmēt darba procesus un vadības lēmumus, un iespējamā darba zaudēšana.

Latvijā par neērtu vai sāpīgu darba pozu sūdzas 59,7% respondentu, kamēr vidēji ES šis faktors sagādā problēmas 55,8% aptaujāto. Biežāk nekā mūsu strādājošos neērta darba poza nomāc vien spāņus, francūžus, portugāļus, igauņus un somus.

Karstums, aukstums vai sauss gaiss darba vietā traucē pusei Latvijas strādājošo, un tas ir trešais augstākais rādītājs ES aiz Dānijas un Somijas. Vidēji ES nepiemēroti klimatiskie apstākļi ietekmē 35,9% respondentu.

Savukārt uz nespēju ietekmēt uzņēmuma vai iestādes vadības lēmumus norādījuši 22,6% Latvijas strādājošo, un šajā radītājā esam otrajā vietā aiz Zviedrijas. Citur Eiropā darbinieki jūtas krietni ietekmīgāki un ar nespēju mainīt vadības domas saskārušies vien 13,4% aptaujāto.

Sāpīga tēma Latvijas strādājošajiem ir arī darba vietas saglabāšana. Par iespējamo darba zaudēšanu bažījas 27,9% mūsu valsts iedzīvotāju, un šajā ziņā esam piektie ES aiz Somijas, Horvātijas, Portugāles un Čehijas. Vidēji Eiropā darba vietas saglabāšanas jautājums ir aktuāls 15,6% respondentu.

Apsekojuma rezultāti liecina, ka 76% uzņēmumu ES dalībvalstīs regulāri veic riska novērtējumus, kā arī 90% no tiem uzskata tos par lietderīgu darba aizsardzības pārvaldības veidu.

«Tie uzņēmumi, kuri neveic regulārus riska novērtējumus, norāda, ka riski un bīstamība jau ir zināma (83%), kā arī nav nozīmīgu problēmu (80%). Psihosociālie riski tiek uzskatīti par sarežģītākiem nekā citi. Gandrīz viens no pieciem uzņēmumiem, kuri norāda, ka ir jāstrādā ar problemātiskiem klientiem vai laika trūkumā, arī norāda, ka trūkst informācijas, kā efektīvāk novērst šos riskus,» par apsekojumā atklātajiem jaunajiem izaicinājumiem stāsta EU-OSHA direktore Krista Sedlačeka.

Apsekojuma ESENER-2 mērķis ir noskaidrot, kā visu lielumu organizācijās, tostarp mazos uzņēmumos ar 5 - 10 darbiniekiem, praksē tiek risināti darba aizsardzības jautājumi un jo īpaši, kā tiek novērsti jaunie un nākotnes riski. Pētījumā apkopotas atbildes no gandrīz 50 000 darbavietām 36 valstīs, ieskaitot visas 28 dalībvalstis. Ar apsekojuma rezultātiem var iepazīties vietnē https://osha.europa.eu/surveys-and-statistics-osh/esener/2014.

Par EU-OSHA

Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras (EU-OSHA) mērķis ir veicināt drošāku, veselīgāku un produktīvāku darba apstākļu radīšanu Eiropā. Aģentūra pēta, izstrādā un izplata uzticamu informāciju par darba drošību un veselību, ņemot vērā gan darba devēju, gan darba ņēmēju intereses, kā arī organizē Eiropas mēroga informatīvās kampaņas. Aģentūru 1994.gadā izveidoja Eiropas Savienība un tās galvenā mītne atrodas Spānijas pilsētā Bilbao. Tā apvieno valdību, darba devēju un darbinieku organizāciju pārstāvjus, kā arī nozares ekspertus no visām 28 dalībvalstīm un citām Eiropas zemēm.

EU-OSHA jaunumiem var sekot Facebook, Twitter, LinkedIn, apmeklēt aģentūras blogu, pieteikties OSHmail ikmēneša ziņu lentei, vai RSS saitei. http://osha.europa.eu

 

 

 

Darba apstākļi Latvijā skaitļos

Riski

 

Smagu priekšmetu (cilvēku un smagu kravu) pārvietošana

Latvijā 44,6%

Vidēji ES 47,4%

 

Skaļš troksnis

Latvijā 26,8%

Vidēji ES 29,8%

 

Daudzkārtējas vienveidīgas roku vai plaukstu kustības

Latvijā 49,5%

Vidēji ES 51,9%

 

Nelaimes gadījumu risks, strādājot ar iekārtām vai rokas instrumentiem

Latvijā 47,6%

Vidēji ES 48,3%

 

Laika trūkums darba paveikšanai

Latvijā 37,8%

Vidēji ES 42,5%

 

 

Risku novēršana

 

Darba devējs regulāri veic risku novērtējumu

Latvijā 81,8%

Vidēji ES 77,2%

 

Drošības jautājumi darba vietā tiek risināti, lai uzlabotu produktivitāti

Latvijā 81,4%

Vidēji ES 64,8%

 

Darbiniekiem ir pieejams arodveselības (arodslimību) ārsts

Latvijā 53,3%

Vidēji ES 68,3%

 

Riska novērtējumu veic paši uzņēmuma pārstāvji

Latvijā 56,1%

Vidēji ES 47,1%

 

Riska novērtējumu veic specializēts uzņēmums

Latvijā 37,6%

Vidēji ES 39,8%

 

Plašāka informācija saistībā ar datiem par Latviju:

Valsts Darba inspekcijas

Sadarbības un attīstības nodaļas vadītāja

Linda Matisāne

Linda.Matisane@vdi.gov.lv
Tālr. 67021721;
Mob.t. 26482297

Plašāka informācija par ESENER:

EU OSHA: news@osha.europa.eu

 

© Valsts darba inspekcija. Visas tiesības aizsargātas.
A+ / A-